Microsoft ve NVIDIA, Yapay Zeka Sunucuları Konusunda Anlaşmazlık Yaşadı

Gelişmiş oyun GPU’ları ve sektör lideri yapay zeka GPU’ları ile tanınan NVIDIA, son aylarda çok büyük yükselişe geçmişti. Hisse değeri sürekli artarken birkaç gün öncesinde dünyanın halka açık en değerli şirketi oldu.

GPU devi, grafik çiplerinin şirket duvarlarının ötesinde nasıl kullanıldığını kontrol etmesiyle de biliniyor. Yani ortaklarıyla olan ilişkilerini sürekli kontrol eden, kısıtlamalar yapabilen bir şirket. Görünüşe göre NVIDIA’nın anlaşmazlığa düştüğü bir başka dev daha var: Microsoft.

The Information, yeni Blackwell B200 GPU’ların Microsoft sunucu odalarına nasıl kurulacağı konusunda Microsoft ve NVIDIA arasında bir anlaşmazlık yaşandığını bildiriyor. Yeşil takım, agresif bir şekilde sunucu ve yapay zeka dünyasından büyük kâr elde etmek için çabalıyor. Zaten pastanın büyük dilimi onlarda, ancak vaziyete bakılırsa bu yeterli değil.

Blackwell B200 veri merkezi yongalarının tanıtımını hatırlayalım. Jensen Huang sunum sırasında birçok kez artık tekli GPU üretimini düşünmediğini, rafların tamamını bir GPU olarak gördüğünü belirtti. Bu yapay zeka müşterilerinden ek gelir elde etmek için sarf edilen ekstra bir çaba ve müşterilerin B200 GPU kurulumlarına kadar söz sahibi olmak istiyorlar.

Daha önce donanımı barındırmak için uygun sunucu raflarını satın almak ve inşa etmek müşterinin sorumluluğundaydı. Şimdi ise NVIDIA, müşterileri doğrudan kendilerinden tek tek raflar ve hatta tüm SuperPod’ları satın almaya zorluyor. GPU üreticisi bunun GPU performansını artıracağını iddia ediyor. GPU’lar, sunucular, raflar ve hatta SuperPod’lar arasındaki tüm bağlantılar göz önüne alındığında söylenen şeylerin haklılık payı var. Ancak elbette büyük ölçekli veri merkezleri inşa edilirken olaya el atan ve kurulumu kendisi yapmak isteyen NVIDIA’nın hedefinde dolar banknotları da var.

Küçük müşteriler şirketin çözümlerinden memnun olabilir veya istemeyerek de olsa kabul ediyor olabilirler. Microsoft ise bir diğer dünya devi.

NVIDIA Başkan Yardımcısı Andrew Bell, söylentilere göre Microsoft’tan özellikle yeni B200 GPU’ları için Microsoft’un veri merkezlerinde aktif olarak kullanılan mevcut sunucu raflarından birkaç inç farklı bir form faktörüne sahip bir sunucu rafı tasarımı satın almasını istedi. Microsoft, yeni sunucu raflarının NVIDIA AI GPU’ları ile AMD’nin MI300X GPU’ları gibi rakip teklifler arasında kolayca geçiş yapmasını engelleyeceğini açıklayarak NVIDIA’nın önerisini geri çevirdi.

Söylenilene göre yeşilliler sonunda geri adım attı ve Microsoft’un B200 AI GPU’ları için kendi özel sunucu raflarını tasarlamasına izin verdi. Şimdilik bir anlaşma yapılmış gibi görünüyor fakat bu muhtemelen iki mega şirket arasında yaşanan son çatışma olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir